نوشته شده توسط محمد رضا جعفری – ی میزان ۲۹ ۱۳۹۷, ۸:۰۲ ب.ظ

در پایان دومین روز برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان مسوولان کمیسیون انتخابات این کشور از پایان رای‌دهی در ۳۲ ولایت این کشور خبر می‌دهند و می‌گویند که در این انتخابات نزدیک به ۴ میلیون تن شرکت کرده‌اند.

عبدالبدیع صیاد رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان شام امروز (۲۹ میزان)، در یک کنفرانس خبری گفت که تاکنون ۴ میلیون تن در انتخابات پارلمانی رای داده‌اند که ۶۷ درصد آن را مردان و ۳۳ درصد آن را هم زنان تشکیل می‌دهند.

رییس کمیسیون انتخابات گفت که رای شماری به صورت دقیق انجام می‌شود و نتیجه نهایی در زودترین فرصت اعلام خواهد شد.

او از نامزدان انتخاباتی خواست تا منتظر اعلام رسمی نتایج از سوی کمیسیون انتخابات باشند و از پیش داوری خود‌داری نمایند.

پیام به طالبان

محمد اشرف غنی رییس‌جمهور افغانستان، ساعتی قبل همزمان با پایان روند رای‌دهی در یک پیام ویدیویی از حضور مردم در پای صندوق‌های رای تشکر کرد و گفت “مردم با شرکت در انتخابات به جامعه جهانی ثابت ساختند که خشونت را نمی‌پذیرند.”

او برگزاری انتخابات در این کشور را موفق دانست و خطاب به مردم گفت “شما به طالبان نشان دادید که این مردم را کسی از راه زور و جبر کنترل نمی‌تواند.”

بیش از ۵ هزار شکایت

برگزاری انتخابات پارلمانی با انتقادهای گسترده مردم و برخی مقامات همراه بود. دیر باز شدن و یا بسته بودن مراکز رای دهی، نبودن کارمندان، اوراق رای دهی، فعال نبودن ماشین های بایومتریک و نبودن فهرست رای‌دهندگان از جمله مواردی بود که به صورت گسترده در مراکز مختلف گزارش شد.

وجود همین دلایل موجب شد تا انتخابات به روز دوم کشانده شود و رای دهی در ۴۰۱ مرکز، در روز دوم انجام شود.

در واکنش به این انتقادها، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی از وجود “مشکلات جدی” در روند رای‌دهی خبر داد و در این مورد ابراز نگرانی کرد. این کمیسیون گفته است که تاکنون بیش از ۵ هزار شکایت در مورد تخلفات انتخاباتی به این کمیسیون رسیده است.

خبرگزاری اخبار پرس – فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای اخبار پرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.