معاون سابق ماهاتیر محمد از زندان آزاد شد


جهان > آسیا و اقیانوسیه – همشهری آنلاین:
معاون پیشین نخست وزیری و رهبر زندانی حزب «عدالت مردم» مالزی که ائتلاف حزبش به تازگی پیروز انتخابات شده، روز چهارشنبه مورد عفو پادشاهی این کشور قرار گرفت تا از زندان آزاد شود.

به گزارش ایرنا، انور ابراهیم صبح امروز ، پس از گذراندن دوران درمانش از بیمارستانی در کوالالامپور پایتخت مالزی با همراهی پلیس به کاخ پادشاهی رفت تا رسماً فرمان عفو پادشاه را دریافت کند.

ساعتی بعد ایستا نگارا (کاخ پادشاهی) ، بیانیه ای را منتشر ساخت که انور ابراهیم امروز مورد عفو پادشاه مالزی قرار گرفت.

محمد پنجم، پادشاه مالزی با عفو انور ابراهیم، سیاستمدار سرشناس مالزیایی عملا زمینه حضور وی در عرصه سیاسی این کشور را دوباره فراهم ساخت.

«انور ابراهیم» که پس از برکناری توسط «ماهاتیر محمد» نخست وزیر وقت در سال ۱۹۹۸، با بنیان گذاری حزب «عدالت مردم» (PKR) و با شعار «اصلاحات» (Reformasi) به عنوان رهبر مخالفان شناخته شد، بارها به اتهام‌های مختلف از جمله فساد و روابط نامشروع به زندان افتاده است.

این سیاستمدار ۷۰ ساله آخرین بار در زمان نخست وزیری «نجیب رزاق» در سال ۲۰۱۵ به ۵ سال حبس محکوم شد که خود و طرفدارانش این اتهامات را همواره رد کرده و احکام قضایی اعلام شده را اقدامی سیاسی علیه وی دانسته اند.

اتهام‌های مالی دولت «نجیب » نخست وزیر پیشین مالزی در سال ۲۰۱۵ باعث شد، تا «ماهاتیر محمد» از حزب حاکم خارج شود و برای پیوستن به جبهه مخالفان با «انور ابراهیم» زندانی مذاکره کند.

درجریان رقابت های چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی، دشمنان سیاسی سابق مالزی پس از آن توافق کردند تا «ماهاتیر محمد» و حزب تازه تأسیس وی «بومی تباران متحد مالزی» به جبهه مخالفان دولت موسوم به «ائتلاف امید» بپیوندد.

چهارشنبه گذشته (۱۹ اردیبهشت) ائتلاف امید توانست با پیروزی و کسب نتیجه‌ای تاریخی در چهاردهمین انتخابات سراسری این کشور ، به بیش از ۶۰ سال سلطه «جبهه ملی» بر قدرت در مالزی پایان دهد تا «ماهاتیر محمد» ۹۲ ساله بار دیگر و اینبار از طرف مخالفان حزب سابقش به مقام نخست وزیری مالزی برسد.

ائتلاف امید پیش از انتخابات توافق کرده بود تا در صورت پیروزی «ماهاتیر محمد» را به عنوان نخست وزیر موقت انتخاب کند تا پس از آزادی «انور ابراهیم»، قدرت به وی برسد.

البته ماهاتیر محمد اعلام کرد که قصد دارد تا بازنشستگی به مدت دو سال در قدرت بماند.

«انور ابراهیم» در انتخابات سراسری مالزی در سال ۲۰۱۳ رهبری ائتلاف مخالفان را بر عهده داشت و در دورانی که در زندان بوده، همسرش «عزیزه اسماعیل» جانشین وی شده است.

«عزیزه اسماعیل» در حال حاضر مقام معاونت نخست وزیری مالزی را بر عهده دارد.

رسانه های مالزی نیز به نقل از عزیزه اسماعیل هم روز گذشته گزارش دادند که انور ابراهیم پیش از اینکه دوباره وارد عرصه سیاسی مالزی شود، نیاز به مدتی استراحت برای طی دوران درمان دارد.

وی درعین حال خواستار ایجاد فضایی برای انتقال صلح آمیز قدرت به دولت جدید شد.

  • فصل جدیدی در مالزی آغاز شده است

انور ابراهیم معاون وی عصر چهارشنبه پس از آزادي از زندان در نخستین کنفرانس خبری‌اش پس از آزادی گفت که از «ماهاتیر محمد» نخست وزیر کنونی مالزی، به دلیل کمک در روند آزادی اش تشکر کرده است.

انور که برای اولین بار پس از آزادی‌اش اظهاراتی را مطرح می‌کرد، با اشاره به پیروزی «ائتلاف امید» در انتخابات بیان داشت: سپیده جدیدی برای مالزی آغاز شده است. من باید از مردم مالزی تشکر کنم که برای ارزش‌های دموکراسی و آزادی‌خواهانه ایستادگی کردند.

وی در ادامه با اشاره به آنچه شروع فصل جدید تاریخ کشورش خواند، افزود: من به نخست وزیر «ماهاتیر» و «عزیزه اسماعیل» معاون نخست وزیری اطمینان کامل داده ام که حمایت کامل از دولت آینده خواهم کرد تا اقدامات لازم انجام شود.

انور که در این کنفرانس خبری توسط همسر و دخترانش همراهی می شد، همچنین گفت که «ماهاتیر» به او پیشنهاد داده تا به دولت بازگردد اما وی اظهار داشت که می‌خواهد زمانی را به خود و خانواده‌اش اختصاص دهد.

وی در این کنفرانس که شبکه های تلویزیونی نیز آن را به صورت آنلاین پوشش دادند، همچنین گفت که از سپری کردن سال‌‌ها زندان، ارزش واقعی آزادی را دریافته است.

انور همچنین تاکید کرد که هیچگاه اتهامات و محکومیت خود را قبول نداشته ، زیرا جرمی مرتکب نشده و به همین دلیل تقاضای استیناف کرده بود.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای اخبار پرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.