نوشته شده توسط اخبار پرس – ش ثور ۰۸ ۱۳۹۷, ۱۲:۴۶ ب.ظ

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در واکنش به آغاز حملۀ بهاری گروه طالبان زیر نام خندق در افغانستان می‌گوید که آیا آنان معنی خندق را می‌دانند و آیا می دانند که پیامبر خدا این جنگ را در برابر کی‌ها آغاز کرده بود.

این درحالی‌ست که گروه طالبان در جریان هفتۀ گذشته اعلام کردند که عملیات بهاری شان را زیر نام خندق در سراسرافغانستان راه‌اندازی کرده‌اند.

گروه طالبان هم‌چنان گفته‌اند که در نخستین روز راه‌اندازی این عملیات، افراد شان بیش از ۱۳۲ عملیات را در سراسر افغانستان انجام داده‌اند.

آغاز عملیات بهاری در زمانی از سوی گروه طالبان اعلام شد که چندی قبل، دولت افغانستان پیشنهادی را برای گفت‌وگو فرستاده بود، اما طالبان این پیشنهاد را فریب‌دهنده خوانده و آن را به تازه‌گی رد نموده‌اند.

رییس جمهور غنی در همین مورد اظهاراتی را در مراسم ۲۶امین سال‌روز پیروزی جهاد افغانستان در کابل بیان کرد و افزود که دولتش در مورد آمدن صلح در کشور، اجماع کامل دارد.

رییس جمهور کشور افزود که هم اراده به خاطر آمدن صلح در افغانستان وجود دارد و هم اختیار و علاوه کرد که اگر سرم به خاطر صلح قربانی گردد، آماده‌است.

او گفت با وجود همه تلاش‌ها؛ بدبختانه، طالبان به تازه‌گی جنگ خندق را در برابر افغان‌ها اعلام کرده و از آنان سوال کرد که آیا معنی خندق را می‌دانید و آیا این را می‌‌دانید که پیامبر خدا این جنگ را علیه کی آغاز کرده بودند؟

گفتنی‌ست که غزوۀ خندق به سال پنجم هجری زمانی واقع شد که مشرکین قریش تصمیم به نابودی کامل اسلام گرفتند و با ده‌ هزار نفر راهی مدینه شدند که مسلمانان از این تصمیم آنان آگاه و در مسیرر راه با کندن خندق مانع رسیدن آنان به هدف شان شدند.

آقای غنی؛ اما در عین حال بیان کرد که ام‌روز زن و جوان افغان قربانی جنگ می‌باشند و از طالبان یک‌بار دیگر خواست تا دست از جنگ بردارند و صلح نمایند؛ هرچند که وی می‌گوید تمام طالبان نمی‌خواهند جنگ کند و بالای شان تحمیل شده‌است.

رییس جمهور کشور خاطر نشان ساخت که نیروهای امنیتی با گذشته هر روز قوت می‌گیرند و اضافه‌ کرد که تمام آنان به شکل رضا کار و به خاطر دفاع از وطن، مبارزه می کنند.

خبرگزاری اخبار پرس – فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای اخبار پرس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.